درباره برنامه نویسی اسکرچ:

اسکرچ یک زبان برنامه‌نویسی بسیار ساده و جذاب است که به روش خلاقانه و جالب به شما کمک می‌کند تا با کنار هم قرار دادن بلوک‌های برنامه‌نویسی، انیمیشن، بازی، داستان و صحنه‌های موزیکالی را که در ذهن خود دارید، ایجاد نمایید و حتی بازی‌های خود را به دوستانتان هدیه دهید.

به راستی که پرورش خلاقیت و نوع‌آوری آینده‌ی درخشانی به فرزندانمان هدیه می‌دهد. کسانی که به پرورش این استعدادها و نبوغ فرزندانشان اهتمام ورزیده‌اند، میراث ماندگار و ارزشمند برای نسل بشری به یادگار گذاشته‌اند.

آموزش برنامه نویسی تصویری به کودکان با زبان اسکرچ (Scratch) | فرادرس

اسکرچ یک زبان برنامه‌نویسی بسیار جذاب است که توسط آن، کودکان بین 8 تا 12 سال می‌توانند بازی‌ها و داستان‌های ذهنی خودشان را بسازند. بنابراین کار کردن با این نرم‌افزار جذاب که توسط تیم برنامه‌نویسی MIT طراحی شده است، می‌تواند به شکوفایی استعدادها و خلاقیت فرزندان آینده سازمان کمک شایانی نماید.

در این نرم‌افزار کودکان می‌توانند با چسباندن کدهای گرافیکی برنامه‌نویسی، کارهای خارق‌العاده‌ای بر روی شکلک‌های صفحه اعمال کنند و به آن‌ها جان دهند. برخی از آن‌ها مانند حرکت دادن شکلک‌ها، نمایش شکلک‌ها به صورت‌های مختلف، گفتگوی شکلک‌ها، توقف و شروع صحنه، انجام دستورات تکراری، رفتن به صحنه بعدی، مسابقه دادن، نامرئی و ظاهر شدن شکلک‌ها است. همچنین، کودکان و نوجوانان می‌توانند در بازی‌ها و برنامه‌هایی که طراحی می‌کنند، از امکانات ویرایش و عکس این نرم‌افزار خارق‌العاده استفاده نموده و تصویر خودشان را نیز در صفحه وارد و داستان‌ها و بازی‌های خود را جذاب‌تر نمایند.

نصب و راه اندازی نرم افزار اسکرچ 

قسمت اول 

آشنایی با محیط نرم افزار اسکرچ 

قسمت دوم 

آشنایی با محیط نرم افزار اسکرچ 

قسمت سوم 

حرکت و حالت در نرم افزار اسکرچ 

قسمت چهارم 

جهت و چرخش در نرم افزار اسکرچ 

قسمت پنجم 

حرکت بالا و پایین در نرم افزار اسکرچ 

قسمت ششم 

طراحی ابر در نرم افزار اسکرچ 

قسمت هفتم 

طراحی باران در نرم افزار اسکرچ 

قسمت هشتم 

حرکت ابر و قطره در نرم افزار اسکرچ 

قسمت نهم 

طراحی باران در نرم افزار اسکرچ 

قسمت دهم 

نظر سنجی دوره 

باشگاه مهارت مجموعه حال خوب 

حرکت گربه در نرم افزار اسکرچ 

قسمت یازدهم