هدف اصلی دوره، آموزش ساخت یک برنامه، انیمیشن و یا بازی با زبان برنامه نویسی ساده توسط کودکان 5 – 8 سال است. زبان برنامه نویسی اسکرچ جونیور برای آموزش برنامه نویسی در این رده سنی بسیار مناسب است. سعی بر آن است که به کودک دیدگاهی از مهندسی و علوم رایانه ای تعلیم داده شود تا کودک با این مهارت رویکرد بهتری نسبت به تکنولوژی مورد استفاده داشته باشد. یکی دیگر از عناصر مهم این دوره آموزش افزایش خلاقیت در کودک است که خود باعث رشد شکوفایی استعدادهای کودک می گردد همچنین سعی بر آن است که با تقویت مهارت های مختلف کودکان آنها را با کاربردی کردن استفاده از تکنولوژی آَشنا نماییم.

ScratchJr یک زبان برنامه نویسی مقدماتی است که کودکان پنج تا هشت ساله را قادر می سازد داستان و بازی های تعاملی خودشان را ایجاد کنند. کودکان با هم به بلوک های برنامه نویسی گرافیکی حرکت اضافه می کنند تا شخصیت ها حرکت کنند، بپرند و آواز بخوانند. کودکان می توانند به وسیله ویرایشگر رنگ، رنگ شخصیت ها را تغییر دهند، صداهای خود را به آن اضافه کنند و حتی عکس های خود را وارد کنند، سپس از بلوک های برنامه نویسی برای ساختن شخصیت هایشان استفاده کنند.
ScratchJr توسط زبان برنامه نویسی محبوب Scratch توسط میلیون ها نفر از نوجوانان (۸ سال و بالاتر) در سراسر جهان استفاده می شود. در ایجاد ScratchJr، رابط و زبان برنامه نویسی به دقت طراحی شده اند تا آنها برای کودکان مناسب تر باشد. همچنین با دقت زیاد  ویژگی هایی را برای انطباق شناختی، شخصی، اجتماعی و احساسی کودکان طراحی شده است.
ScratchJr به عنوان یک برنامه برای هر دو سیستم عامل iOS و Android در دسترس است.
برنامه نویسی یا برنامه نویسی کامپیوتری نوع جدیدی از سواد است. همانطور که نوشتن به شما کمک می کند تا تفکر خود را سازماندهی کنید و ایده های خود را بیان کنید، همین امر برای برنامه نویسی درست است. در گذشته، برنامه نویسی برای اکثر افراد بسیار مشکل بود. اما در حال حاضر برنامه نویسی درست مثل نوشتن برای همه ساده شده است.
همانطور که بچه های کوچک با ScratchJr برنامه نویسی می کنند، آنها یاد می گیرند که چگونه خود و خلاقیت خود را به وسیله کامپیوتر ایجاد و بیان کنند. نه فقط برای ارتباط با آن بلکه در این فرآیند، کودکان به حل مشکلات و طراحی پروژه ها می پردازند و مهارت های ترتیبی را ایجاد می کنند که برای موفقیت تحصیلی بعد از آنها پایه گذاری می شود. آنها همچنین از ریاضیات و زبان در یک زمینه معنی دار و انگیزشی استفاده و نیز از توسعه یادگیری و سواد آموزی در دوران کودکی حمایت می کنند. با ScratchJr، بچه ها فقط یادگیری کدنویسی را ندارند، بلکه آنها برای یادگیری، برنامه نویسی دارند.

مزایای برنامه نویسی کودکان :

  • افزایش خلاقیت 
  • تقویت حل مسآله 
  • تقویت اعتماد به نفس 
  • تقویت داستان سازی 
  • افزایش توانمند سازی کودکان

هدف از برگزاری دوره چیست؟

  • آشنایی با محیط اسکرچ جونیور
  • آموزش مهارت تشخیص و حل مسئله با استفاده از محیط برنامه نویسی
  • افزایش خلاقیت کودکان با استفاده از ایده پردازی و ایجاد تعامل با ابزارهای دیجیتالی

چرا به این دوره نیاز داریم؟

کودکان با یادگیری این مهارت می توانند با ابزارهای دیجیتالی خود به صورت هدفمند ارتباط برقرارکرده و قدرت خلاقیت خود را در این محیط نشان دهند. ویرایش رنگ، شکلِ محیط ، ضبط صداهای خود و حتی افزودن عکس هایی از خود واشتراک گذاری با دوستانشان، از جمله ویژگی های این محیط می باشد. آنها دراین فرآیند مهارتی، با رویکرد حل مساله، خلاقیت و تمرکز برای موفقیت های تحصیلی آشنا می گردند

نصب و آشنایی با محیط نرم افزار جونیور

قسمت اول 

آشنایی بیشتر با محیط نرم افزار جونیور 

قسمت دوم 

حرکت دادن در نرم افزار جونیور 

قسمت سوم 

تنظیمات ظاهری در نرم افزار جونیور 

قسمت چهارم 

صدا و کنترل در نرم افزار جونیور 

قسمت پنجم 

طراحی و نقاشی در نرم افزار جونیور 

قسمت ششم 

ساخت بازی در نرم افزار جونیور 

قسمت هفتم 

ساخت بازی در نرم افزار جونیور 

قسمت هشتم 

ساخت بازی در نرم افزار جونیور 

قسمت نهم 

ساخت بازی در نرم افزار جونیور 

قسمت دهم 

ساخت بازی در نرم افزار جونیور 

قسمت یازدهم 

نظر سنجی دوره 

باشگاه مهارت مجموعه حال خوب