معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ارائه ۴ واکسن کرونای ایرانی به سازمان جهانی بهداشت خبر داد و گفت: واکسن ایرانی کرونا تا ۲ هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری حال خوب به نقل از تسنیم ایرج حریرچی ظهر امروز ‌در ‌جلسه ستاد مقابله و پیشگیری از کرونای زنجان ‌درباره ساخت مراحل واکسن ایرانی کرونا با ابراز اینکه “واکسن‌هایی که تا به امروز در این زمینه اقدام به ساخت آن می‌کنیم، با نظارت سازمان جهانی بهداشت بوده است”، اظهار داشت: در همین راستا اخیراً چهار مورد از این واکسن‌ها را به سازمان جهانی بهداشتی ارائه کرده‌ایم، به‌طوری که از پیشرفت‌های ایران در این حوزه ابراز شگفتی کرده‌اند. معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه “علاوه بر این با چند کشور نیز اقدامات اولیه را برای تولید واکسن مشترک انجام داده‌ایم که به‌محض نهایی شدن، آن را اطلاع‌رسانی خواهیم کرد”، افزود:‌ اقدامات برای تولید واکسن ایرانی کرونا در حال انجام است ‌و تا دو هفته آینده وارد فاز انسانی می‌شود و سپس شاهد ورود آن به بازار خواهیم بود.

وی در ادامه با ابراز خرسندی از رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم در محدودیت دو هفته کرونایی گفت: خوشبختانه طبق آمار ترددها با کاهش 35درصدی در سطح کشور مواجه شده‌ایم و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی و درمانی در مراکز دولتی به حدود 94 درصد و در مراکز خصوصی حدود 89 درصد رسیده است.

حریرچی همچنین گفت: البته برای کاهش مبتلایان و تعداد بستری‌شدگان، محدودیت‌های دوهفته‌ای کافی نیست و احتیاج به زمان داریم.

این مسئول افزود: خوشبختانه محدودیت‌های کرونایی و تعطیل شدن مشاغل در روند نزولی مبتلایان به کرونا مؤثر است به‌طوری که به‌خاطر محدودیت‌های کرونایی در برخی از شهرستان‌ها که در آبان‌ماه اعمال شد امروزه مشاهده می‌کنیم که 69 شهرستان از لیست قرمز خارج شده‌اند و به‌زودی دیگر شهرستان‌ها نیز خارج می‌شوند.

وی در ادامه گریزی به وضعیت استان زنجان زد و گفت: کمک‌های مؤمنانه شهروندان زنجانی در یوم‌العباس(ع)، شور و شعور زنجانی‌ها را به اثبات رساند.

معاون وزارت بهداشت در پایان  اشاره‌ای به برنامه وزارت بهداشت در سه ماه آخر سال کرد و گفت: برنامه ما این است که قطع زنجیره کرونا به 90 درصد برسد، بستری‌ها 50 درصد کاهش و به‌لطف خدا تعداد فوتی‌ها 40 درصد کاهش پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *