به گزارش گروه خبری حال خوب به نقل از  گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، همه‌ی ما در زندگی دچار اشتباه می شویم، اما اشتباهات عاقبت متفاوتی دارند. برخی از اشتباهات مردم آنقدر تاثیر گذار بود که جهان را تغییر داد. وینستون چرچیل می گوید که تاریخ توسط افراد پیروز نوشته می شود. اما همیشه هم اینطور نیست. این افراد پیروز گاهی اوقات تصمیماتی می گیرند که عواقب بسیار بسیار بدی دارند.

۱. حمله ناپلئون و هیتلر به روسیه در فصل زمستان:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

ناپلئون بناپارت و آدولف هیتلر تصمیم گرفتند به روسیه حمله کنند، اما روسیه مقاومت کرد. هر دوی این حملات در زمستان روسیه به پایان رسید. زیرا هیچکدام از این ارتش‌ها خود را برای زمستان روسیه و شرایط آب و هوایی آن آماده نکرده بودند و در درنتیجه هر دو شکست خوردند.

۲. دستور مائوزدونگ برای کشتن گنجشک‌ها:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

در سال ۱۹۵۸ رهبر جمهوری چین مائوزدونگ تصمیم گرفت کشورش رو از شر پرندگان خلاص کنه و به همین دلیل دستور داد تا همه‌ی گنجشک‌ها رو بکشند. سه سال بعد حدود چهل و پنج میلیون نفر به دلیل نبود گنجشک‌ها و نبود حشرات به خصوص ملخ که محصولات رو می خوردند، از گرسنگی تلف شدند.

۳. فروش سهام رونالد واین در شرکت اپل:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

رونالد واین سومین موسس اپل و صاحب ده درصد از سهام این شرکت بود. او در آپریل ۱۹۷۶ تصمیم گرفت در ازای هشتصد دلار سهامش را بفروشد. اگه اینکار را نمی کرد، سهام او امروز ۶۳ میلیارد دلار ارزش داشت.

۴. از بین بردن قدیمی‌ترین درخت جهان توسط یک دانشجوی فارغ التحصیل:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

دونالد راس کوری یک دانشجوی فارغ التحصیل بود که در سال ۱۹۶۴ دستگاه شمردن حلقه درختان را در یک کاج قدیمی قرار داد و آن دستگاه در آن گیر کرد. سپس یک جنگلبان به او کمک کرد تا درخت را قطع کنند و دستگاه او را خارج سازند. سپس کوری تعداد حلقه‌ها را شمرد و به این نتیجه رسید که آن درخت کاج پنج هزار ساله بود. یعنی قدیمی‌ترین درخت روی زمین.

۵. فروش آلاسکا به آمریکا توسط روسیه:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

در ۱۸ اکتبر ۱۸۶۷ ایالت متحده، آلاسکا را به ارزش ۷/۲ میلیون دلار طلا از روسیه خریداری کرد. زیرا روس‌ها آلاسکا را یک سرزمین بی ارزش می دانستند. از سال‌های ۱۸۸۰ و ۱۸۹۰ معادن بزرگ طلا در آنجا شروع به کار کرده و تا به امروز ادامه دارند. امروزه آلاسکا پس از نوادا بزرگترین ایالت از نظر تولید طلاست.

۶. آتش زدن جنگل توسط شکارچی گمشده:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

یک شکارچی تازه کار از اهالی کالیفرنیا در سندیگو گمشده بود و تصمیم گرفت شعله‌ای بسازد. متاسفانه این شعله بزرگترین آتش سوزی تاریخ کالیفرنیا را رقم زد. این آتش سوزی که آتش سوزی سدر نامیده می شود بیش از ۱۱۳۳ کیلومتر مربع از اراضی سندیگو را سوزاند.

۷. کشتن گربه‌ها توسط لندنی‌ها:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

در طی طاعون بزرگ سال ۱۶۶۵ در لندن مردم تصور می کردن که گربه‌های این بیماری را شیوع می دهند؛ بنابراین اون‌ها رو به قتل میرسوندن. اما با کاهش جمعیت گربه ها، طاعون بیش از پیش گسترش یافت. زیرا هیچ گربه‌ای نبود که موش‌ها که دلیل اصلی شیوع طاعون بودند را از بین ببرد. سرانجام این طاعون در طی هجده ماه، حدود صدهزار نفر، یعنی یک چهام جمعیت لندن را از بین برد.

۸. پیچ اشتباهی راننده فرانز فردیناند:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

ترور دوک اعظم فرانز فردیناند اتریش و همسرش سوفی در ۲۸ ژوئن ۱۹۱۴ یکی از دلایل شروع جنگ جهانی اوله. اگه راننده دوک اعظم با یک پیچ اشتباهی اون‌ها رو سوی قاتل نمی برد این اتفاق رخ نمیداد. این قاتل هم از فرصت استفاده کرد و دوک و همسرش را به قتل رساند.

۹. باز گذاشتن دروازه در قسطنطنیه:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

قسطنطنیه از اواسط قرن پنج تا اوایل قرن سیزده بزرگترین و ثروتمندترین شهر اروپا بود که در مقابل حملات بربرها، اعراب، بلغاری‌ها و روس‌ها مقاومت کرده بود. این شهر در سال ۱۴۵۳ توسط ترک‌ها محاصره شد و یک نفر اشتبا‌ها دروازه را باز گذاشت و ترک‌ها وارد شدند. ساکنان این شهر کشته و اسیر شدند و امپراطور کنستانتین به قتل رسید.

۱۰. کمپانی دکا رکورد، بیتل‌ها رو رد کرد:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

در فوریه ۱۹۶۲ گروهی موسیقی ناشناس به نام بیتل‌ها برای کمپانی دکا رکورد در لندن ۱۵ اجرا کردند، اما سرانجم رد شدند. همانطور که می دانید این گروه بعد‌ها به یکی از معروفترین و موفق‌ترین گروه‌های موسیقی جهان تبدیل شد.

۱۱. ارتش اتریش خودش را شکست داد:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

در جنگ رمانی در سال ۱۷۸۸ ارتش اتریش به دوقسمت تقسیم شد و به اشتباه با ارتش خودش مبارزه کرد. ارتش ترکیه که اتریشی‌ها قرار بود با آن‌ها بجنگند دو روز بعد رسیدند و با ده هزار سرباز کشته و زخمی مواجه شدند.

۱۲. رد پیشنهاد خرید نتفلیکس:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

در سال ۲۰۰۰ رید هاستینگز به موسس پیشین بلاک باستر پیشنهاد کرد که در ازای پنجاه میلیون دلار کمپانی او یعنی نتفلیکس را خریداری کند. آنیوکو که تصور میکرد این کمپانی چندان اهمیتی ندارد این پیشنهاد را نپذیرفت. زیرا در آن زمان این کمپانی خدمات ارسال دی وی دی را انجام می داد. امروزه ارزش این کمپانی بیش از ۳۹ میلیارد دلار است.

۱۳. پاک کردن جای پای انسان در ماه توسط ناسا:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

یکی از مواردی که ناسا درباره آن سکوت کرده این است که زمانی که آن‌ها به دنبال نوار ویدئویی قدم گذاشتن انسان بر ماه می گشتند متوجه شدند که اشتبا‌ها آن‌ها را پاک کرده و مورداستفاده قرار داده اند. سپس ناسا برای بازیابی نسخه جدید از این ویدئو مجبور شد که تصاویر ایستگاه‌های تلویزیونی سراسر جهان رو برداشته و آنرا بازیابی کند.

۱۴. سوزاندن لندن توسط یک نانوا:

بدترین تصمیماتی که تاریخ را تغییر دادند

یکسال پس از طاعون بزرگ در لندن که در سال ۱۶۶۵ این شهر را نابود کرد، لندن شاهد فاجعه دیگری شد که طی آن یک نانوا در اثر هواسپرتی، نانوایی اش را به آتش کشید. این آتش سرانجام کل لندن را درگیر کرد که طی آن بیش از سیزده هزار خانه و هشتادو هفت کلیسا سوخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *