به گزارش گروه خبری مجموعه حال خوب به نقل از همشهری آنلاین، سرعت بالای واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در آمریکا، شرایط زندگی را بعد از حدود یک و نیم سال به حالت عادی نزدیک کرده است. با شروع استقبال شرکت‌ها از بازگشت کارمندانشان به محل کار، آینده مشاغل وضوح بیشتری پیدا کرده و به نظر می‌رسد که برنامه ترکیبی کاری باقی مانده است.

برخی از کارمندان قصد دارند سه روز در دفتر کار خود حضور داشته باشند و برخی دیگر تمایل دارند کاملاً از راه دور کار کنند. در اینجا خلاصه‌ای از چگونگی برنامه‌ریزی برخی از برترین شرکت‌های فناوری دنیا برای افتتاح دفاترشان را داریم:

  • شرکت گوگل گفت که انتظار دارد حدود ۶۰٪ از ۱۴۰هزار نیروی کار جهانی‌اش پس از پایان همه‌گیری، هر هفته تقریباً سه روز را در دفترکار خود بگذرانند. مدیر عامل گوگل، سوندار پیچای گفت که این شرکت برنامه‌ای منعطف برای همکارانش در نظر دارد و بیشتر کارمندان «چند روز در هفته» به دفترکار خواهند آمد.

در این برنامه که به صورت ترکیبی خواهد بود، کارمندان تقریباً سه روز را در دفتر و دو روز را در هر کجا که صلاح بدانند کار خواهند کرد با این حال ممکن است برخی از پست‌های شغلی به بیش از سه روز در هفته حضور در محل کار نیاز داشته باشند.

این شرکت پیش بینی می‌کند که ۲۰٪ از نیروی کار در مکان‌های جدید اداری و ۲۰٪ نیز از خانه کار کنند. علاوه بر این، به گوگل‌کاران هفته «کار از هرجای دیگر» پیشنهاد خواهد شد، به این معنی که آنها می‌توانند فعلا هر سال تا چهار هفته از هر مکانی جز دفتر کار خود، فعالیت  کنند.

پیچای هدف از این طرح را انعطاف در سفرهای تابستانی و تعطیلات عنوان کرد؛ این شرکت همچنین «روزهای استراحت» خود را که برای کمک به کارمندان در هنگام شیوع همه‌گیری در سال ۲۰۲۱ طراحی شده، ادامه خواهد داد.

  • کارمندان اسپاتیفای نیز که همیشه قادر به گوش دادن به موسیقی بودند اکنون، می توانند از هرجایی نیز کار کنند. ایده این برنامه که قرار است از تابستان امسال آغاز شود، این است که در مورد محل کار، انعطاف پذیر باشند.

این طرح که “حالت کار من” نام دارد طوری طراحی شده که به کارمندان اجازه می‌دهد تمام وقت از خانه، اداره یا ترکیبی از هر دو کار کنند. کارمندان دورکار این شرکت از خدمات موقعیت مکانی و کارمندان حاضر در شرکت از خدمات پشتیبانی حضوری برخوردار خواهند بود.

اسپاتیفای اعلام کرد: «یک فرهنگ کار انعطاف پذیر مبتنی بر اعتماد، رابطه، همکاری و ارتباط است و تأیید اینکه همه ما شخصیت‌هایی با نیازها و آیین‌های مختلف هستیم، ذهنیت درستی به ما خواهد داد تا از چند حقیقت انتخاب شده گذر کرده و در عوض آنچه را که برای تجارت و اعضای ما درست است پیدا کنیم.»

  • با توجه به اینکه کارکنان فیس‌بوک به شدت از دورکاری استقبال کرده بودند این شرکت اعلام کرد که پس از همه گیری نیز آنها می‌توانند تا هر زمان که می‌خواهند از راه دور کار کنند.

برین هارینگتون، نایب رئیس تیم منابع انسانی فیس بوک، با اشاره به رشد خوب کارکنان این شرکت گفت اینکه والدین در طول همه‌گیری توانستند زمان بیشتری را با فرزندان خود سپری کنند و رفت‌وآمد نداشته باشند بسیار مفید بوده است.

بلومبرگ گزارش داد که فیس‌بوک در ماه جاری و با ظرفیت ۱۰ درصد، دفاتر سیلیکون ولی خود را بازگشایی می‌کند. کارمندان حاضر در دفتر موظف به استفاده از ماسک و رعایت فاصله فیزیکی هستند. با این حال مارک زاکربرگ ،مدیر عامل، سال گذشته گفت که انتظار دارد نیمی از نیروی کار فیس‌بوک در دهه آینده کاملاً دورکار باشد.

  • مایکروسافت هم به صورت «نرم» ادامه خواهد داد؛ سی‌بی‌اس نیوز نوشت: این شرکت استقبال از کارمندان خود را در دفاتر ردموند، واشنگتن و سایر پردیس‌ها آغاز کرده اما کارمندان برای بازگشت به دفتر، ادامه کار از راه دور یا حتی کار بین خانه و دفتر امکان انتخاب دارند.
  • تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، در مصاحبه با پیپل گفت پیش‌بینی می‌کند که یک محیط ترکیبی برای کارمندانش پیاده سازی خواهد شد، البته هنوز در حال بررسی هستند؛ هرچند دریافت اولیه کوک بر تماس نزدیک و معاشرت خلاق با یکدیگر تاکید دارد.

وی افزود: «نوآوری همیشه یک فعالیت برنامه‌ریزی شده نیست. این که در طول روز با یکدیگر روبرو شویم و ایدهایمان را پرورش دهیم مهم است و شما واقعاً برای انجام این کار باید با هم باشید.» اپل به تازگی پردیس ۱۷۵ هکتاری کوپرتینوی خود را در کالیفرنیا تاسیس کرده و سعی دارد قبل از اجرای هرگونه افتتاحیه، ارزیابی دقیقی از شرایط داشته باشد.

  • توییتر زمانی که در ابتدای شیوع همه‌گیری اعلام کرد که کارکنانش می‌توانند به طور نامحدود از خانه کار کنند، رفتاری مستقلانه نشان داد اما اکنون و با گذشت بیش از یک سال از این خبر اعلام کرد که در حال بازگشایی تدریجی و دفتر به دفتر است و با ۲۰ درصد ظرفیت خود به صورت حضوری فعالیتش را آغاز خواهد کرد.

به نظر می‌رسد جهان سریعتر و عادی‌تر از پیش‌بینی‌های قبلی به دوران پساکرونا نزدیک می‌شود. زندگی در دوران پساکرونا چه شکلی خواهد داشت؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *